

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.01 mm |
| Width | 6.9 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 9.2 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 125 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.81 mm |
| Voltage | 300 V |
| Pitch | 3.81 mm |
| Current | 8 A |
| Current Rating | 8 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Housing Color | Green |
Stock: 3241
Distributors
pcbx
Unit Price$0.71950
Ext.Price$0.71950
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.71950 | $0.71950 |
| 10 | $0.52748 | $5.27480 |
| 25 | $0.45927 | $11.48175 |
| 50 | $0.41433 | $20.71650 |
| 100 | $0.37877 | $37.87700 |
| 300 | $0.34626 | $103.87800 |
| 500 | $0.31654 | $158.27000 |
| 1000 | $0.28938 | $289.38000 |
| 3000 | $0.27306 | $819.18000 |
| 5000 | $0.25767 | $1288.35000 |
